Naturalne morskie gąbki są stosowane do oczyszczania ludzkiej skóry od ponad 2000 lat. Gąbka morska, wbrew powszechnie panującej błędnej opinii, jest zwierzęciem, a nie rośliną. W łańcuchu ewolucyjnym gąbki morskie należą do pierwszych wielokomórkowych stworzeń, które powstały na Ziemi.

Do 1765 r. morskie gąbki uważane były za odmianę roślin. Dopiero przyrodnik John Eblis wykazał, iż w rzeczywistości są to prymitywne zwierzęta. Gąbki morskie żyją na dnie ciepłych mórz i oceanów. Zamieszkują wody do głębokości 200 m. Gąbki morskie przyczepiają się na stałe do trwałego podłoża. Pełnią one bardzo istotną rolę w ekosystemie wodny. Odpowiadają w dużym stopniu za filtrację morskiej wody, którą przepuszczają przez swoje ciała.

Gąbki posiadają tysiące porów, które umożliwiają wodzie morskiej przepłynięcie przez nie. W ten sposób filtrując wodę morską, wyławiają drobne organizmy i plankton w celu zdobycia składników odżywczych.

W morzach i oceanach świata żyje ponad 5000 różnych gatunków gąbek. Natomiast tylko kilkanaście gatunków jest wykorzystywanych przez ludzi. Od starożytności były one uważane za bardzo cenny surowiec. Były one dostarczane do pałaców i haremów, gdzie używano ich w trakcie kąpieli. Nadmierny połów gąbek morskich doprowadził do zagrożenia tego gatunku. Dalszych ich połów na taką skale może doprowadzić do ich całkowitego wyginięcia (dotyczy wyłącznie gatunków, które są wykorzystywane przez ludzi).

Dziś naturalna gąbka morska również posiada znamiona luksusowego produktu kosmetycznego. Używa się ich do pielęgnacji ciała, gdyż gąbki morskie nadają skórze uczucie delikatności, gładkości jedwabiu, pomagają usunąć martwe komórki i poprawiają krążenie krwi w organizmie.

Gąbki morskie stosuje się również do czyszczenia gładkich powierzchni przy restauracji zabytków, do delikatnej obróbki ceramiki, porcelany, skóry i drewna. Natomiast tak powszechna eksplantacja zagraża morskiemu ekosystemowi.

Dlaczego nie poszukać innego naturalne zamiennika, który posiada identyczne a może nawet lepsze właściwości?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta – ogromne zyski firm. To one wykreowały na nie popyt i blokują upowszechnienie się innych, równie skutecznych zamienników. Należy pamiętać, że poławiacze gąbek, za swoją pracę uzyskują bardzo niskie wynagrodzenie. Spowodowane jest to biedą regionów, w których występują gąbki morskie. Poławiacze gąbek to zawód występujący w wielu miejscach na świecie w obrębie ciepłych mórz. W Europie profesja ta wykonywana była przez mieszkańców nadmorskich i wyspiarskich rejonów Morza Śródziemnego.

Natomiast my przedstawimy na naszym blogu niedrogą i neutralną dla środowiska alternatywę w postaci trukwy morskiej.

Zalety gąbki z trukwy morskiej:

  • jest to produkt hipoalergiczny,
  • produkt pochodzenia naturalnego,
  • truskwa morska nie jest pod ochroną jak inne podobne tego typu roślinne i zwierzęta, które są wykorzystywane do produkcji gąbek,
  • stymuluje krążenie krwi,
  • nie rozwijają się w nich bakterie,
  • pomaga w profilaktyce i zwalczaniu cellulitu,
  • działa jak naturalny peeling (złuszczają martwy naskórek) – wygładzają skórę,
  • wygładza szorstkie miejsca na stopach, piętach, łokciach i kolanach,
  • wspomagają wchłanianie preparatów pielęgnujących skórę,
  • zapobiegają wrastaniu włosków po depilacji.

Zastosowanie gąbki trukwy morskiej:

  • delikatnie peelinguje skórę
  • nadaje się do mycia przypalonych garnków nie rysując ich (wystarczy odciąć mały kawałek),
  • dobrze ściera brud z deski rozdzielczej samochodu – nie rysuje jej i dostaje się do każdej szczelinki
  • łatwość utrzymania higieny gąbki – można ją wyparzyć bez obawy o zniszczenie trukwy

Dlatego, można znaleźć zmiennik, który będzie obojętny dla środowiska naturalnego. Szanujmy naszą naturalną spuściznę i pozwólmy się nią cieszyć przyszłym pokoleniom.