Jeśli szukacie mydła, które jest bogate w naturalne składniki roślinne, opartego na tradycyjnej recepturze, a dodatkowo doskonałym antybiotykiem na choroby skórne to myło Aleppo będzie produktem spełniającym Wasze oczekiwania.

Nazwa Aleppo, tego cudownego specyfiku pochodzi od miejscowości, która zlokalizowana jest w północno-zachodninym obszarze Syrii. To właśnie tam jest produkowane oryginalne mydło Aleppo. Inne nazwy, pod którymi możemy go spotkać to:

  • Mydło Alep,
  • Mydło Laurowe,
  • Savon d’Alep,
  • Mydło Ghar,
  • Szare Mydło Syryjskie.

Oryginalne mydło Aleppo należy traktować za prekursora wszystkich obecnych mydeł. Pierwsze pisemne publikacje o mydle szacuje się na okres Fenicjan (jest to okres od III do XIII wieku przed naszą erą). Myło Aleppo posiada w swoim składzie: olej z oliwek, ług sodowy oraz ole laurowy i wodę. Unikanie dobrane składniki czynią go najlepszym mydłem na świecie.

Prawdziwe mydło Aleppo i jego najważniejsze właściwości:

Mydło ma dodatkowo właściwości antybakteryjne (zawarty olej laurowy), niweluje wypryski, swędzenie skóry, rany. Mydło nie zawiera żadnych syntetycznych składników, w tym perfum, barwników ani konserwantów. Mydło jest biodegradalne. Nie testowane na zwierzętach. W pełni naturalny skład mydła i brak jakichkolwiek alergenów. Głęboko oczyszcza, jest antyseptyczne, usuwa plamy i pomaga w gojeniu chorób skórnych (trądzik młodzieńczy, zaskórniki, wągry) – ma podobne działanie jak olej arganowy. Szczególnie zalecane są do prania ubranek dziecięcych – dzięki nim nie musisz już więcej testować kolejnych proszków, które pomimo swojej nazwy i tak zawierają sporą ilość substancji uczulających oraz dla osób z atopowym zapaleniem skóry.

Mydło Aleppo można podzielić wg procentowego stężenia oleju laurowego:

  • 10-20 % mydło Allepo najlepiej sprawdzi się do codziennej pielęgnacji skóry,
  • 24% stężenie oleju laurowego w mydle to w/g badań najlepsza procentowa ilość oleju laurowego aby utrzymać skórę nawilżoną i zabezpieczyć ją przeciw powstawaniu trądziku oraz krost,
  • 50% stężenie oleju laurowego w mydle jest dedykowane dla skóry: szorstkiej, łuszczycowej, wysuszonej a także dla skóry głowy z łupieżem i łojotokiem,
  • mydło 70 % stężeniu oleju laurowego stosuje się przy odleżynach, wrzodach, ranach, silnych chorobach skórnych – olej laurowy w tym przypadku pełni działanie antybakteryjne i odkażające.

Jak powstaje mydło z Aleppo?

Oliwa z oliwek mieszana jest z wodorotlenkiem sodu i wodą. Następnie mieszanka zostaje podgrzana do odpowiedniej temperatury. W skutek czego ulega hydrolizie. W takim stanie substancja leżakuje tydzień. Następnym krokiem jest jej połączenie z określoną ilość oleju laurowego. Tradycyjne gotowanie mydła odbywa się miesiącach zimowych – od listopada do marca. Potem następuje proces oddzielenia ługu. Pozostała masa zostaje wystudzona, przelana do formy, a następnie pokrojona na mniejsze kawałki. Następnym etapem produkcji jest ich przewiezienie na pustynie. Kostki mydła Aleppo przez 9 miesięcy są przechowywane na pustyni. Tam mydło schnie i twardnieje, dzięki czemu dojrzewa. Początkowy, całkowicie zielony kolor, w czasie pustynnej kwarantanny zmienia swoją zewnętrzną barwę na brązową. Dlatego im większa różnica między zewnętrznym a wewnętrznym kolorem mydła, tym lepiej świadczy o mydle Aleppo.