Dym z tlących się ziół, przypraw, drewna i żywic czaruje nie tylko zapachem, wprowadza też w wyjątkowy nastrój. Już w starożytnym Egipcie kadzidła uważano za boską wonność, cenniejszą niż złoto. Receptura i jego skład były przez lata okryte tajemnicą. Dzisiaj wiadomo, że główne jego składniki to żywice kadzidłowca (Boswelia carteri) i balsamowca mirry (Comiphora abyssinica) – małych drzew, które rosną w gorących rejonach południowej Arabii. Zanim jednak te drogocenne specjały dotarły do północnej Europy, jej mieszkańcy palili żywicę oraz igły sosny, świerka, jodły, jałowca oraz rodzime zioła, jak bylice, oman, arcydzięgiel czy werbenę pospolitą. Warto przypomnieć sobie o tradycjach naszych przodków i przygotować własne kadzidło zarówno do mieszkania, jak i ogrodu.

Indiańscy szamani i arabscy medycy uważali, że w dymie kadzidła mieszkają duchy roślin, które leczą. Spalając odpowiednie gatunki, już w starożytności stosowano popularną obecnie aromaterapię. W krajach Bliskiego Wschodu pachnących dymów używa się do aromatyzowania i oczyszczania powietrza w pomieszczeniach. Ulatniające się z dymem olejki eteryczne wpływają w różny sposób na nasze samopoczucie. W zależności od tego, jakie żywice lub rośliny położymy na węgle, rozprzestrzenia się słodki, balsamicznie ciężki lub orzeźwiający zapach. I tak np. olejki eteryczne z żywicy kadzidłowca działają dezynfekująco, łagodzą choroby skóry, reumatyzm, poprawiają też krążenie. Natomiast dym kadzideł może uspokajać lub dodawać energii, pobudzać lub przytępiać zmysły czy  pogłębiać zdolności medytacyjne.

 

Kadzidło z cedru – redukuje stresy i napięcia, jest silnym antyseptykiem

 

Cedr to silnie oczyszczające kadzidło. Cedr rośnie w postaci drzewa jako wiecznie zielona roślina, która rośnie w Afryce północnej i Azji. Pęk liści drzewa cedrowego to kadzidło, które uwalnia od negatywnej energii. Igły cedru paląc się wydzielają aromatyczny i jednocześnie subtelny zapach.

Cedr jest przede wszystkim ziołem ochronnym. Działa więc zarówno oczyszczająco, jak również przyciąga dobrej energii w twoim kierunku. Przynosi uziemienie i radość, pozwalając żyć chwilą obecnom. Cedr jest także jedną z czterech świętych roślin miejscowego koła medycyny amerykańskiej i reprezentuje kierunek południowy. Pozostałe rośliny zawarte w Kole Medycyny to: Biała Szałwia reprezentująca Zachód, Sweetgrass reprezentujący Północ i Tytoń reprezentujący Wschód. Stosowany dla rytuałów oczyszczania i pobudzania przepływu energii. Dym ze spalania cedru ma właściwości uzdrawiające. Oczyszcza przestrzeń, podnosi wibracje w pomieszczeniach służących zwłaszcza do twórczej pracy. Pomaga zebrać się w sobie po okresach stagnacji. Używany jest również w rytuałach przyciągających pieniądze oraz rytuałach miłosnych. Działa pobudzająco i tonizująco na organizm, redukuje stresy i napięcia. Jest silnym antyseptykiem, może pomóc łagodzić przeziębienia i kaszel.

 

Kadzidło ze słodkiej trawy – używany jest do błogosławienia oraz oczyszczania ludzi, miejsc, dymu przynosi naszemu umysłowi, duchowi i ciało harmonię czyli równowagę.

 

Łacińska nazwa tej rośliny – Hierochloe – wywodzi się z dwóch greckich słów hieros, tj. święty oraz chloe – trawa.
Obecnie jej główny habitat to prerie Ameryki Północnej – w szczególności tereny podmokłe; stąd też w szamanizmie reprezentuje żywioł wody; jej obszar oddziaływania obejmuje przede wszystkim ciało emocjonalne.  Autochtoniczni mieszkańcy Ameryki Północnej odnoszą się w wielkim szacunkiem dla tej „rośliny mocy”. Używają jej w naparach leczniczych, przy przeziębieniach, bólach brzucha; stosują do wyplatania wonnej, rytualnej biżuterii; dodają również do tytoniu, jednakże bez wątpienia, najczęściej występuje ona pod postacią kadzidła – szczególnie wszędzie tam gdzie piękno, dobro i lekkość istnienia są przywoływane.  Często stosowana w ceremonii szałasu potów, gdzie po oczyszczeniu przestrzeni białą szałwią, słodka trawa ma przyciągać energie Światła, Prawdy i Bezwarunkowej Miłości (w formie opiekunów, aniołów, sił natury, przodków, etc.). Dym słodkiej trawy używany jest do błogosławienia oraz oczyszczania ludzi, miejsc, przedmiotów; wręczana również przez indiańskich gospodarzy jako prezent powitalny.
Delikatny, waniliowy aromat słodkiej trawy przypomina zapach będący połączeniem aromatu świeżego siana/marzanki wonnej z bazową, stymulującą nutą kumaryn zawartych w Hierochloe odorata, a znanych z ich właściwości antyoksydacyjnych.  Może być palona razem z białą szałwią lub kopalem dla wzmocnienia efektu oczyszczającego.  Należy zwrócić uwagę na fakt, iż tradycyjny zbiór słodkiej trawy odbywa się w bardzo krótkim okresie czasu, kiedy to stężenie kumaryn, a tym samym intensywność aromatu, są najsilniejsze. Po przekwitnięciu trawa praktycznie zupełnie traci zapach. Przesłanie energii amerykańskiej słodkiej trawy: Przyjazny uśmiech pełen miłości – „Wkraczając w harmonię” – co oznacza, że palenie słodkiej trawy, wdychanie jest słodkiego, aromatycznego dymu przynosi naszemu umysłowi, duchowi i ciało harmonię czyli równowagę.

 

Kadzidło z cynamonu – w Feng Shui, kadzidła cynamonowe są skutecznym narzędziem do oczyszczania przestrzeni oraz poprawy przepływu energii

 

Cynamon jest jedną z najstarszych przypraw świata. Jego historia sięga tysięcy lat wstecz. Wówczas był uznawany za niezwykle cenny, ale również niezwykle kosztowny surowiec. W starożytnym Egipcie cynamon wchodził w skład olejków używanych do balsamowania ciał. Stosowany był także jako kadzidło o przepięknym zapachu. Jedne z pierwszych wzmianek o cynamonie możemy odnaleźć w Biblii, gdzie został wspomniany jako składnik świętego oleju, użytego do namaszczenia Arki Przymierza. Do Europy cynamon zawitał w XIV wieku. W 1750 r. kora cynamonowca oficjalnie została uznana jako surowiec i opisana w „Farmakopei Wirtemberskiej”. Po niespełna siedemdziesięciu latach, w 1817 r. o cynamonie można było również przeczytać w „Farmakopei Królestwa Polskiego”.

Cynamon, dzięki swym właściwościom prozdrowotnym od wieków był stosowany w medycynie ludowej. W starożytnym Rzymie był wykorzystywany nie tylko do leczenia chorób ciała, ale także do leczenia duszy. Uważano, że wpływa na poprawę nastroju i pomaga na stany depresyjne. W dawnej medycynie chińskiej, cynamon był niezastąpionym lekiem na przeziębienia, bóle mięśniowe i stawowe oraz dolegliwości nerkowe i o dziwo również w formie dymu kadzidłowego. Przy chorym palono kadzidełka cynamonowe. Cynamon jest znany ze swoich właściwości antybakteryjnych, przeciwzapalnych i antyoksydacyjnych, co może pomóc w oczyszczaniu powietrza i wpłynąć na poprawę zdrowia. Zapach cynamonu jest również kojący dla zmysłów i może pomóc w relaksacji.
W Feng Shui, kadzidła cynamonowe są często stosowane do poprawy atmosfery w domu lub biurze oraz do oczyszczania przestrzeni z negatywnej energii. Palenie kadzidła cynamonowego może pomóc w usuwaniu blokad energetycznych i poprawie przepływu energii w przestrzeni. Podsumowując – kadzidełka cynamonowe to popularne kadzidła indyjskie, które są używane do poprawy samopoczucia, relaksacji oraz wzmocnienia pozytywnej energii w przestrzeni. W Feng Shui, kadzidła cynamonowe są skutecznym narzędziem do oczyszczania przestrzeni oraz poprawy przepływu energii.

 

Kadzidełka z Yagrą uznawane jako święta sól i ziemia, która daje obfitość

 

Yagra to kadzidło żywiczne połączone z ziemią i solą. Pomaga przyciągać obfitość, dobrobyt, tworzyć pozytywne kanały energetyczne, podwyższa wibracje. Znana od tysięcy lat jeszcze za czasów starożytnych Majów gdzie była używana w rytuałach przez kapłanów do tworzenia wibracji energetycznych przynoszących obfitość w zbiorach, polowaniach, wymianie handlowej czyli powszechnie zwanej obfitości. Zauważono, że sól ma jakąś mistyczną moc przyciągania dobrych energii związanych z materią np. z pieniędzmi. Również w innych tradycjach sól miała duże znaczenie. Od zawsze była symbolem oczyszczenia, siły i trwałości. Według Starego Testamentu sól powinna być dodawana do każdej ofiary dziękczynnej. Była zatem symbolem więzi i przymierza między Bogiem a człowiekiem. Sól sypano młodej parze pod nogi i sól była jednym z najdrogocenniejszych podarków. Dzisiaj spowszedniała ale nadal jej wysoka wibracja energetyczna wykorzystywana jest w rytuałach przyciągania dobrobytu. Znane są praktyki palenia kadzidła z Yagry gdzie dym nachodzi na osobę do której przymocowane są pieniądze lub ta osoba trzyma w rękach pieniądze i wypowiada następujące słowa rytuału : duchu, który jesteś obok daj mi pieniądze, przynieś mi dobrobyt, a dam ci za to ….. i tu należy wypowiedzieć to co chce się poświęcić np. można dać modlitwę, zapalić świece etc. Nie należy oferować złych rzeczy gdyż po złe uczynki przyjdą złe dusze, demony – można zostać opętanym lub oszukanym. Ofiarę składa się duszom zmarłym w zamian za modlitwę, zamówienie mszy, zapalenie świecy – duszom, które potrzebują naszej modlitwy, która jest wstawiennictwem za nie do przejścia do wyższych wymiarów.

To doskonały minerał o właściwościach oczyszczających i detoksykujących organizm. Właśnie z tego względu, gdy medycyna nie była jeszcze tak rozwinięta, to sól była wykorzystywana m.in. do oczyszczania ran. Sól jest także stosowana do różnego rodzaju inhalacji, polecanych na przykład przy dolegliwościach układu oddechowego. Podczas palenia sól i zawarte w niej minerały uwalniają się i przedostają do organizmu dostarczając mu cennych mikroelementów. Sól połączona z ziemią staje się silnym energetycznym przyciąganiem naszych potrzeb i próśb (np. o pieniądze) poprzez podniesienie wibracji wokół nas – ziemia to podstawa naszej siły po której stąpamy, to nasza podstawa bytu. Palona sól Yagra ma bardzo przyjemny i zarazem specyficzny zapach.