Pistacja kleista (Pistacia lenticus) jest to wiecznie zielone drzewo osiągające wysokość 4 metrów. Jest one uprawiane na greckiej wyspie Chios. To właśnie z niego pozyskuje się aromatyczną żywicę, która zwana jest pod nazwą mastyks. W Grecji nazywana jest „Łzami Chios”, gdyż wyciekając z drzewa żywica przybiera kształt kropel podobnych do łez.

Następnie pozyskany sok jest suszony na słońcu, w wyniku czego uzyskuje postać kruchych, przezroczystych kawałków żywicy. Mastyks jest pozyskiwany w efekcie nacinania pnia drzewa pistacji kleistej. Wyciekająca żywica jest zbierana, a następnie poddawana procesowi destylacji parowej. Możliwe jest także uzyskanie olejku w wyniku analogicznego procesu destylacji liści. Uzyskany w ten sposób olejek jest przejrzysty i lepki.

Mastyks posiada świeży i intensywny aromat. Jest powszechnie stosowany w kuchni greckiej. Inne wykorzystanie mastyksu to produkcja domowych środków do higieny jamy ustne, jak również perfum oraz kosmetyków do pielęgnacji skóry.

Olejek mastyksowy posiada świeży, balsamiczny, sosnowy zapach. Olejek mastyksowy posiada silne działanie lecznicze. Ma on działanie przeciwbakteryjne, antyseptyczne, ściągające, diuretyczne, przeciwskurczowe i wykrztuśne.

Badania naukowe potwierdzają, iż regularna konsumpcja mastyksu poprawia absorbowanie cholesterolu, tym samym obniżając ciśnienie i zmniejszając ryzyko zawału serca. Ze względu na jego właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze, jest on częstym składnikiem maści na rozmaite problemy skórne.

Najważniejsze właściwości leczniczych olejku mastyksowego:

Przeciwnowotworowe

Rozliczne badania naukowe dowodzą, iż mastyks posiada właściwości antynowotworowe. Badania przeprowadzone w 2009 roku dowiodły, iż może on zwalczać nowotwory płuc, a także powstrzymywać wzrost guzów. Dowiedziono ponadto, iż mastyks może mieć zastosowanie w zapobieganiu rakowi prostaty. Jest on także skuteczny w walce z wolnymi rodnikami jako znaczący antyoksydant.

Przeciwbakteryjne

Olejek mastyksowy jest sprawdzonym i skutecznym remedium na problemy układu oddechowego. Zwalcza bakterie, które unoszą się w powietrzu. Olejek mastykowy jest skuteczny w leczeniu bronchitu, grypy i wszelkiego rodzaju przeziębień.

Przeciwzapalne

Mastyks posiada bardzo dobre właściwości uśmierzające ból. Wysoka zawartość monoterpenów gwarantuje działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne.

Antyseptyczne

Badania naukowe dowiodły, iż olejek mastyksowy jest wstanie o połowę zredukować bakterie w jamie ustnej odpowiedzialne za powstawanie kamienia nazębnego. Zwalcza bakterię Helicobacter pylori, która powoduje wrzody oraz stany zapalne układy pokarmowego. Świeży, drzewny aromat mastyksu wspaniale odświeży oddech, gdy zastosujemy go w płukankach czy płynach do higieny jamy ustnej.

Ściągające

Olejek mastyksowy znajduje również zastosowanie w leczeniu wrzodów, ran i liszajów. Stosowany jest również w kosmetykach przeznaczonych dla skóry tłustej.

Problemy z krążeniem

Olejek mastyksowy to ceniony środek udrażniający drogi oddechowe, jak również poprawiający krążenie. Z powodu swoich właściwości zwężających naczynia krwionośne, mastyks łagodzi objawy pajączków i żylaków.

Repelent

Mastyks wykazuje także działanie odstraszające owady będące zagrożeniem dla zbóż, więc z powodów ekonomicznych jest on cennym narzędziem walki z zarazkami i chorobami roślin.