Zapach wiciokrzewu jest przyjemny, kwiatowy i używa się go do wzbudzenia pozytywnych emocji. Zapach ten może przenosić informacje głęboko pod powierzchnią świadomości i stymulować wyższe, pozytywne wibracje. Jego celem jest zdolność leczenia nie tylko powierzchownych objawów, ale także wnikania w korzenie zaburzeń psychosomatycznych, pozostając poza konceptualnym i wyobrażeniowym światem kory mózgowej - poprzez zapach pobudza umysł. Wiciokrzew pobudza pozytywna energię, radość, zadowolenie, chęć życia i działania poprzez zrobienie czegoś np. chęć tańczenia, gotowania, pójścia na spacer itp. Jest idealny dla osób przytłoczonych nudą i szarością dnia codziennego, beznadziejnością życia - praca dom, dom - praca. Wiciokrzew pobudzi chęć zrobienia czegoś innego i z dnia na dzień pojawią się zainteresowania, pasje, a nawet nowe towarzystwo. Człowiek zaczyna otwierać się na nowe dzięki czemu znika szarość dnia, a pojawiają się nowe możliwości.
W starożytnej Japonii Wiciokrzew był rośliną, która obsadzano szpitale i miejsca lecznicze. Jego zapach przynosił chorym ludziom chęć do życia i siłę do walki z chorobą. Pojawiał się na malunkach gdzie malowano go zawsze obok kogoś zgarbionego, przygnębionego i smutnego pokazując w ten sposób następnym pokoleniom, że wiciokrzew ze swym zapachem powinien trafić do osób zagubionych, zmartwionych, wypalonych.
Ponieważ oferowany olejek jest tylko olejkiem zapachowym a nie eterycznym dlatego nie ma zastosowania typowo w aromaterapii. Zapach jest przyjemny i można go wykorzystywać w kominkach zapachowych, jako dodatek do kąpieli, pokropienia poduszki czy w mgiełce do pomieszczenia ale nie stosuje się go bezpośrednio na skórę ani do masaży ciała.