Ta roślina była wykorzystywana przez tysiące lat. Odkrycia archeologiczne dowodzą, że już w erze Egipcjan znano jego szeroki zakres zastosowań. Zawsze był bardzo ceniony za właściwości lecznicze oraz kosmetyczne. utwardzające oraz właściwości estetyczne. Zdaniem badaczy, już w roku 500. naszej ery, rozmaryn był częścią diety Greków i Rzymian, jak również chętnie stosowano go jako lecznicze zioło. Obecnie większość produkcji rozmarynu (z którego później wytwarza się olejek) pochodzi z Hiszpanii, Francji i Maroka, chociaż może być również uprawiany bez żadnych problemów w klimacie umiarkowanym.
Olejek rozmarynowy posiada właściwości łagodzące i przeciwzapalne, dlatego często jest wykorzystywany w medycynie sportowej do z masażu przesilonych mięśni i urazów. Pomaga poprawić ogólny stan obolałych miejsc, poprzez masaż kolistymi ruchami, jak również w wyniku wchłonięcia. Dlaczego jest to dobra, naturalna alternatywa, by leczyć stany zapalne spowodowane zapaleniem stawów, reumatyzmem czy hemoroidami.
Olejek rozmarynowy ma działanie odkażające i antybiotyczne. Może być używany na powierzchowne rany, skaleczenia, zadrapania itd. Nie pozwoli on dostać się do rany bakteriom i brudowi, co uchroni Cię przed infekcją. Jest to świetnym naturalnym lekiem, niszczy mikroorganizmy, dzięki czemu skóra może się regenerować. Rany zagoją się znacznie szybciej i nie pozostawią po sobie praktycznie żadnych śladów.
Olejek rozmarynowy stosuje się w celu poprawy zdrowia włosów, zarówno suchych, jak i przetłuszczających się. Możesz używać go jako szamponu, lub dodawać kilka jego kropli do swojego szamponu. Olejek rozmarynowy ma coraz szersze zastosowanie w kosmetykach; pojawia się w kremach i płynach, w postaci ekstraktów i w postaci pełnej.
Jedno z ciekawszych zastosowań to pasta do zębów z dodatkiem olejku z rozmarynu. Taka pasta pomoże wyeliminować nieświeży oddech
spowodowany przez nadmiar bakterii w jamie ustnej. Pozostawi również odczucie świeżości, a poza tym ma świetny zapach. Warto zatem mieć ten olejek w łazience i do każdej porcji pasty przy porannym myciu zębów warto zakropić 1 kroplę na szczoteczkę do zębów.
Olejek rozmarynowy może być stosowany w leczeniu schorzeń dróg oddechowych. Pomocna okaże się tu inhalacja, którą mogą stosować osoby, które cierpią z powodu zatorów jamy nosowej (kataru), przeziębienia, grypy czy alergii. By odetkać nos, można też bezpośrednio zaaplikować olejek do obydwu nozdrzy.
Inną korzyścią stosowania olejku z tej rośliny jest to, że pomaga zwiększyć jasność umysłu, zwalcza stres i depresję, zmniejsza napięcie i stany nerwowe itp. Poprawia samopoczucie i zwiększa poziom energii.
Ze względu na to, że olejek rozmarynowy w szerokim zakresie stymuluje organizm do działania, pomaga też poprawić krążenie krwi, a także wzmacnia układ odpornościowy, dlatego też jest świetnym środkiem profilaktyki w zakresie chorób układu oddechowego i układu pokarmowego, pomaga w leczeniu biegunki, zaparć nawet poprzez masaż brzucha z użyciem olejku. Stosowanie go na plecy wspomaga eliminację nadmiaru płynów z organizmu. Ze względu na swoje właściwości moczopędne, jest on stosowany w nawet leczeniu żółtaczki.