Orzeźwiający zapach olejku grejpfrutowego dodaje energii i łagodzi objawy stresu, natomiast stosowany w formie kąpieli i masażu z powodzeniem wspomaga kuracje antycellulitowe, stosowany przy terapii otyłości i jako środek pomocniczy przy kuracjach odwykowych (alkohol i narkotyki).
Otrzymywany jest na drodze tłoczenia skórek owoców grejpfruta (Citrus paradisi), a w jego składzie wyróżnić można między innymi flawonoidy, geraniol, limonen i kadinen. Ta metoda otrzymywania pozwala na zachowanie w jego składzie substancji mineralnych i witamin,dzięki temu ma bardzo pozytywne działanie na organizm człowieka,gdyż ma właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwgrzybicze i przeciwbólowe. Działa oczyszczająco i tonizująco, normalizuje produkcję sebum oraz proces rogowacenia, a także łagodzi stany zapalne. Wykazuje działanie antyoksydacyjne i odtruwające. Wymiata wolne rodniki, hamuje procesy starzenia i degeneracji - polecany przy ukąszeniach owadów, opryszczce i trądziku. Pomocny przy łuszczycy. Wystarczy dodawać po 1-2 krople do toniku, naparu lub bezpośrednio do produktu typu krem, balsam.
Używany w masażu, inhalacji i kąpielach, pomaga zwalczyć migreny, depresje, napięcia nerwowe, nerwice, bezsenność. Piękny zapach tego leczniczego i bardzo zdrowego owocu rozchodzi się po całym domu, uspokaja nerwy i umysł,działa orzeźwiająco i dezynfekująco.
Lekki masaż brzucha z użyciem tego olejku przynosi ulgę przy kłopotach z trawieniem i zaparciach.
Ma wyraźnie działanie odtruwające, oczyszcza organizm od wszystkiego rodzajów substancji trujących i szkodliwych. Wspomaga także leczenie wrzodów dwunastnicy i korzystnie wpływa na pracę jelit. Przeciwdziała żylakom i sklerozie,
Wspomaga wzrost i regenerację naskórka, wzmacnia, odżywia i napina skórę, oczyszcza i ściąga rozszerzone pory, działa antyseptycznie, odświeża, orzeźwia i tonizuje naskórek, ogranicza tworzenie się zmarszczek.
Olejek ten obok cytrynowego i jałowcowego, posiadał znaczną aktywność hamującą elastazę, co może stanowić uzasadnienie możliwości jego wykorzystania w zapobieganiu tworzenia się zmarszczek oraz procesów starzenia się skóry. Zmniejszenie elastyczności skóry, obserwowane szczególnie u osób po 40 roku życia, jest związane w dużym stopniu właśnie z nasileniem aktywności elestazy.
Działa również rozgrzewająco, poprawiają krążenie krwi, łagodzą bóle głowy,szczególnie migrenowe, bóle mięśniowe i nerwobóle. Kosmetyki wzbogacone olejkiem zwężają rozszerzone pory, wygładzają skórę, odświeżają i zmniejszają stany zapalne (również trądzik). Olejek zalecany jest przy opryszczce i przetłuszczających się włosach,pomocny przy łuszczycy.
Jako dodatek do kąpieli oraz w masażu olejek grejpfrutowy stosowany jest jako środek stymulujący system limfatyczny oraz jako środek wspomagający walkę z cellulitem i otyłością. .
Regularny (2 razy dziennie, 5 dni w tygodniu) kilkutygodniowy masaż brzucha wykonywany przez grupę kobiet w okresie post-menopauzalnym z użyciem olejku grejpfrutowego dał w rezultacie redukcję brzusznej podskórnej tkanki tłuszczowej i zmniejszenie obwodu talii.
Uważa się, że olejek grapefruitowy, ze względu na wysoką zawartość limonenu posiada potencjalne właściwości przeciwzapalne poprzez hamowanie 5-lipoksygenazy.
Limonen jest związkiem wobec którego stwierdzono indukowanie apoptozy (zaprogramowana śmierć komórki) w komórkach nowotworowych. Skutecznie zwalcza 800 rodzajów wirusów, 100 gatunków grzybów i innych licznych pasożytów. Wspomaga leczenie zapalenia opon mózgowych, zmniejsza ryzyko poronień i martwych porodów często powodowanych przez bakterię Listeria monocytogenes. Pomaga w leczeniu róży, ostrej choroby zakaźnej skóry i tkanki podskórnej wywołana przez paciorkowce, zapobiega jej rozprzestrzenianiu się drogą naczyń limfatycznych i nawracania (często w tym samym miejscu). Wspomaga leczenie groźnego zespołu zapaleń - posocznicy, zwanej też sepsą, której przyczyną bywa zakażenie ogólne ze stałą obecnością bakterii gronkowca i paciorkowca, ale też w zakażeniach pneumokokami, meningokokami, czy pałeczkami okrężnicy. Posiada silne działanie na psychikę : dodaje sił witalnych przy złym samopoczuciu, ospałości i wyczerpaniu. Podnosi na duchu i dodaje jasności umysłu,zmniejsza napięcie nerwowe, poprawia nastrój i działa przeciw depresyjnie. Pomocny dla sportowców- pomaga pozbyć się sztywności mięśni.
Masaże z olejkiem grejpfrutowym 3-5 kropli olejku rozcieńczamy w łyżce olejku bazowego – oliwy z oliwek, oleju arganowego czy olejku ze słodkich migdałów.
Kąpiele z olejkiem grejpfrutowym Do wody dodajemy 3-5 kropli olejku
Dezynfekcja zabija wszystkie bakterie i zarazki w powietrzu, kiedy jest stosowany w formie odświeżacza – do spryskiwacza wlewamy przegotowaną wodę, dodajemy kilka kropli olejku grejpfrutowego i spryskujemy powietrze szczególnie po odkurzaniu odkurzaczem lub kiedy mamy w domu zwierzęta (w powietrzu znajduje się wówczas wiele alergenów).
Zastosowanie olejku Grejpfrutowego antywirusowo :
Grzybice i drożdżyce takie jak: Candida,Aspargillu, Trichophyton, Epidermophyton. Wirusy takie jak: opryszczka Simpleks, Grypa. Zwierzęce wirusy: Toksoplazmoza (Toxoplasma gondii). Gram dodatnie bakterie takie jak: Gronkowiec złocisty, Listeria monocytogenes. Gram ujemne bakterie takie jak: Coli Escherichia (pałeczka okrężnicy),Pałeczka Klebsiella scleromatis, Legionella, Salmonella, Pałeczka czerwonki, Cholera, Pseudomonas. Pasożyty takie jak: Lamblia, Histolytica Entameby (Ameboza, amebiaza, pełzakowica, czerwonka pełzakowa), Chlamydia (zapalenie spojówek lub narządów rodnych, zakażenie na pływalni, też jaglica, bielmo, astma) Toksokaroza (Toxocara canis, Toxocara cati). Róża, posocznica, żylaki.
Zastosowanie bezpośrednio na skórę, na czystą ściereczkę do sprzątania pomieszczeń w domu, przecierania zabawek (olejek rozcieńczamy wodą), rozcieńczony w olejku lub hydrolacie do przecierania skóry.