Wszystkie oleje muszą być przechowywane w opakowaniach szklanych (butelki , słoiki).
Tłuszcze wchodzą w reakcję z tworzywami sztucznymi, co może prowadzić do powstawania niebezpiecznych dla zdrowia związków oraz spowodować utratę cennych wartości odżywczych oleju.
Olej z kiełków pszenicy stał się znany w latach 60 ubiegłego stulecia. Zauważono wzrost wytrzymałości i witalności u sportowców, którzy spożywali ten olej. Najbardziej wyróżnia ten olej spośród wszystkich innych olejów roślinnych, olbrzymia zawartość witaminy E, nazywanej często witaminą młodości. To właśnie ona chroni komórki przed wolnymi rodnikami, które przyczyniają się nie tylko do przedwczesnego starzenia się skóry, ale również wywołują niektóre nowotwory. Jest on także bogatym źródłem Niezbędnych Nienasyconych Kwasów Tłuszczowych, fitosteroli, karotenów, lecytyny i składników mineralnych.
Olej z kiełków pszenicy pozyskuje się z zarodków ziaren pszenicy zwyczajnej, przez wytłaczanie na zimno. Posiada pomarańczową barwę oraz charakterystyczny, zbożowy zapach.
W skład oleju wchodzą m.in. : kwas linolenowy (51-60%), palmitynowy (16-19%), oleinowy (14-21%) i linolenowy (6-7%) [2-4]. Ze względu na wysoką zawartość NNKT olej z ziaren pszenicy jest wysoko ceniony w kosmetyce.
Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe (NNKT) są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Spośród olei roślinnych, olej ten cechuje się największą zawartością tokoferoli.
Właściwości antyoksydacyjne witaminy E sprawiają, że olej ten odporny jest na utlenianie i jełczenie.
W kosmetyce :
Bogaty w witaminę E olej z kiełków pszenicy jest cennym składnikiem kremów przeciwzmarszczkowych do twarzy, szyi i dekoltu.
Zalecany szczególnie do cery suchej, mieszanej i dojrzałej. Łagodzi podrażnienia, działa ujędrniająco i opóźnia procesy starzenia się skóry. Wykazuje dużą łatwość przenikania do naskórka. Stosowany w preparatach do wysuszonej i łuszczącej się skóry.
Olej ten wykorzystywany jest także do pielęgnacji włosów. Odbudowuje wnętrze włosów, odtwarza naturalną osłonkę i wygładza ich powierzchnie. Zapobiega wypadaniu poprzez zwiększenie mikrokrążenia skóry głowy oraz przyczynia się do regeneracji dystroficznych komórek cebulki włosa.
Szczególnie zalecany dla kobiet w ciąży, gdyż zapobiega powstawaniu rozstępów, nadając skórze gładkość i miękkość.
W kuchni :
W diecie olej ten stosowany jest tylko na zimno do różnego rodzaju sałatek, jako dodatek do warzyw, sera i chleba lub bezpośredniego spożycia, 1-1,5 łyżeczki dziennie. Pomaga w schorzeniach układu krążenia (miażdżycy, chorobie niedokrwiennej serca, chorobach zakrzepowych żył), wzmacnia ściany naczyń krwionośnych, obniża poziom "złego" cholesterolu we krwi, poprawia elastyczność i wytrzymałość tkanek łącznych i błon śluzowych. Będąc silnym antyoksydantem zapobiega zawałom serca i udarom mózgu.