Benzoen pachnie pięknie – słodko, łagodnie, wręcz kojąco, z nutami wanilii. Sama żywica nosi też nazwę: żywica benzoinowa, a nawet będźwinowa! Czasem mówimy na nią: benzoe, benzoes. Żywica benzoesowa ma długą tradycję zastosowania w medycynie. Do dzisiaj znajduje się w farmakopei, więc jej właściwości lecznicze nie budzą cienia wątpliwości.
Aromaterapeuci polecają benzoe zwłaszcza :
- na stres nawet silny, emocjonalny
- na poprawę nastroju
- w czasie żałoby
- w przypadku wyczerpania
- na problemy ze snem w tym z lękowym wybudzaniem się i problemem z zaśnięciem
- w terapiach dróg oddechowych
- do profilaktyki blizn
- jako dodatek do preparatów do pielęgnacji skóry suchej
- wszędzie tam, gdzie potrzebne jest ciepło.
Benzoes jest naturalną żywicą z drzewa występującego w Azji Południowo-wschodniej. Benzoes był wykorzystywany w aromaterapii od setek lat. Ma słodki balsamiczny zapach wanilii, który wykazuje się działaniem kojącym i poprawiającym nastrój.
Inne zastosowanie Benzoes :
przeciwzapalne, przeciwutleniające, antyseptyczne, ściągające, wiatropędne, moczopędne, wykrztuśne, uspokajające, ściągające. Zapalenie stawów, astma, egzema, zapalenie oskrzeli, przekrwienie, popękana skóra, kolki, kaszel, dna moczanowa, reumatyzm. Benzoes doskonale nadaje się do mieszanek używanych w przypadku skóry spierzchniętej, podrażnionej i ze stanami zapalnymi. Wystarczy wsypać do 200 ml oleju bazowego lub spirytusu 30 g tej żywicy i odstawić do lodówki na okres 4 tygodni pamiętając by codziennie potrząsnąć butelką. Należy pamiętać aby przed wsypaniem żywicy do butelki oczyścić ją w miseczce z wodą z butelki (nie z kranu), następnie osuszyć np. ściereczką i dopiero wtedy wsypać do butelki. Po tym czasie butelkę z benzoesem przechowujemy w ciepłym, zaciemnionym miejscu używając do masażu lub pare kropli na uspokojenie, na wiatry etc.
Do palenia w kadzidle żywice stosujemy na węgielkach trybularzowych.
Skład: żywica Benzoin
Możesz łatwo mieszać kadzidło z innymi odmianami, dzieki czemu zapach będzie bardziej urozmaicony.