Kadzidła niezbędne są w ceremoniach religijnych lub rytuałach duchowych. Jednak zasięg użycia kadzidełek sięga o wiele dalej. Otóż kadzidełka zapachowe pomyślnie można stosować w aromaterapii (często poprawiają samopoczucie i wprowadzają przyjemną atmosferę), do neutralizowania nieprzyjemnych zapachów, podczas medytacji, niektóre zapachy potrafią odstraszyć nawet owady.
Jak wiemy, od wieków charakteryzuje je zdolność wprowadzenia nas w dobry nastrój. Piękny zapach relaksuje, tworzy przyjemną atmosferę, ale również przynosi odprężenie. Kadzidła pozwalają zniwelować zmęczenie, uczucie niepokoju oraz stres. Jednym słowem kadzidełka zapachowe od wieków wprowadzają lepsze samopoczucie.
Palenie kadzideł znane było od starożytności i tak w Grecji każdy z greckich bogów miał przypisane kadzidło. Paliło się je podczas obrzędów przeprowadzanych ku czci bogów. Starożytni Egipcjanie do spalania używali palnych bukietów. Taka forma kadzidełek miała za zadanie zlikwidować niemiłe zapachy. Wierzono, że rytuał palenia kadzidełka z pewnością rozproszy negatywną energię, a to z kolei miało uspokoić bogów. Dodatkowo z archeologicznych ciekawostek wynika, iż najstarsze znalezione kadzidełko pochodzi z czasów V dynastii starożytnego Egiptu trwającej między 24 a 25 w. p.n.e. W starożytnych Chinach około roku 2000 p.n.e. kadzidełka najczęściej używano w ceremoniach religijnych, a do ich wykonania wybierano zioła takie jak kasja, cynamon, drzewo sandałowe. Za czasów dynastii Song (960-1279), gdy kadzidełka osiągnęły swój szczyt, wiele budynków zostało zbudowanych jako miejsca ceremonii do kadzenia kadzidełek. Wikingowie w Skandynawii w czasie pogrzebów palili różne rośliny, takie jak jagody jałowca, czosnek i inne. Okadzali ołtarze ofiarne, miejsca kultu, a przed posągiem Odyna kadzidła z suszonych roślin palono 24 h na dobę. Wierzono bowiem, że dym przenosi prośby prosto do Boga i aby każdy miał taką możliwość kadzidła paliły się przez całą dobę. Jedną z przyczyn upadku Wikingów podano odejście od starej wiary i przejście na chrześcijanizm gdzie zakazano palenia zwykłym ludziom kadzideł, które zaczęto uważać za domenę czarownic. W kościołach katolickich kadzidła mogły być palone wyłącznie przez wysokiego rangą kapłana lub mnicha i zazwyczaj były to kadzidła żywiczne palone podczas obrzędów religijnych.
Kadzidło z niezapominajką wywodzi się właśnie z czasów starożytnych. Biała szałwia miała za zadanie odpędzać uroki, oczyszczać od złej energii a energia mistyczna Niezapominajki miała wspierać miłość, nie dopuszczać do zdrady, utrzymywać związek w stałości a przy rozłące nie dopuścic do zapomnienia. Kadzidła z Niezapominajkami palono od Ameryki po Azję aż do Europy między innymi palili je Słowianie. Gal Anonim pisał o paleniu aromatycznych ziół wraz z kwiatami niezapominajek przez panny i mężatki które wierzyły że przyniesie im to głębsza miłość i ich mężów, a panny nie zostaną zapomnienie i zdradzane przez swoich wybranków.
Kolor niezapominajek nie miał znaczenia zazwyczaj niebieskie wybierały panny a czerwone mężatki.
Długosc kadzidełka 10 cm