::KATEGORIE
Wrotycz pospolity często traktowany jest jako chwast. Mimo to zdecydowanie nadaje się do uprawy w ogródkach przydomowych jako roślina ozdobna ale i odstraszająca insekty. Dawniej było powiedzenie, że tam gdzie z wrotyczą wędruję pokąsanie mi nie groźne. To prawda gdyż wrotycz odstrasza wiele insektów. Można z wrotyczy wykonywać również saszetki zapachowe, służące do odstraszania owadów (komarów, moli, much, mrówek, pluskiwe, skorków, meszek) lub wykorzystać do przygotowania ekologicznych preparatów ochrony roślin (np. przeciwko mszycom, wciornastkom i pędrakom, a także chorobom grzybowym jak np. mączniaki) .
Dawniej wykorzystywano go także w celach leczniczych w ziołolecznictwie. Na chwile obecną nie ma już tak dużego zastosowania, ze względu na zawartość związków toksycznych w tym tujonu. W miarę bezpiecznie można go stosować jedynie zewnętrznie, w postaci wywarów bądź wyciągów (alkoholowych lub octowych), gdyż posiada właściwości przeciwgrzybiczne, przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwzapalne. Wspomaga gojenie się stanów zapalnych skóry (np. atopowe zapalenie skóry), ropni, trądziku, opryszczki, liszaju oraz grzybic i owrzodzeń. Bywa też składnikiem preparatów i leków farmakologicznych (np. leków nasercowych, maści). Warto wspomnieć, że są jeszcze zapiski w starych księgach ziołolecznictwa jak kiedyś w czasach przedwojennych leczono wrotyczą i jaką bezpieczną ilośc tej rośliny można spożywać.
Wrotycz znany był już w czasach starożytnych. Niezwykłość tej pożytecznej i ozdobnej rośliny wynika z substancji biologicznie czynnych, które zawiera. Wrotycz wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwgrzybowe, przeciwbakteryjne, przeciw-robacze. Działa napotnie, wiatropędnie, antydepresyjnie,odkażająco, reguluje przemianę materii oraz pomaga w gojeniu ran, przy migrenie, na sercowo (zwiększają siłę skurczu mięśnia sercowego i zwalniają rytm serca), rozkurczowo, odtruwające; wzmagają produkcję śliny, soku żołądkowego, trzustkowego i jelitowego; pobudzają apetyt i regulują trawienie; wpływają na gospodarkę hormonalną; regulują miesiączkowanie i metabolizm oraz wypróżnienia. Znakomite wyniki lecznicze przy pomocy naparu z wrotyczu w przypadku grypy i przeziębienia. Jeżeli zastosuje się szybko to wyleczenie nastąpi po 3-4 dniach kuracji.
Napar: zalać szklanką gotującej się wody 1 łyżeczkę kwiatów i zostawić na 10 - 15 minut. Napar pije się dwa razy dziennie. Ziele rozpowszechnione w medycynie ludowej, przy czym nie można przekroczyć dawek preparatów z wrotyczu, ponieważ duża zawartość tujonu może być szkodliwa.
W/w informacje nie zastępują konsultacji z lekarzem i nie mogą być podstawą do stosowania jakichkolwiek wyrobów medycznych czy form terapii. Wszelkie decyzje w w/w kwestii należy konsultować z lekarzem.
Kod produktu: 506